Kielce turystycznie

 



Kielce
turystycznie


Ludność: 199 tys. osób
Obszar: 109 km2
Wysokość: 260-408 m. npm.




 



 

Atrakcje i zabytki Kielc (1)

 

Kielce – to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, będące jednocześnie stolicą województwa świętokrzyskiego. Leży na przecięciu się linii kolejowej łączącej Kraków z Warszawą. Jest regionalnym centrum turystyki, kultury i nauki. Posiada wiele sakralnych obiektów zabytkowych oraz ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy.

 

Piotr Malec, rodowity kielczanin, przybliża zaciekawionym turystom legendę powstania miasta: - Ponad 900 lat temu, Mieszko, syn Bolesława Śmiałego, wybrał się na polowanie do puszczy jodłowej. Podczas wyprawy zgubił swoich kompanów i zmęczony zasnął. We śnie objawił mu się św. Wojciech, który nakreślił na ziemi szlak, a z niego wypłynęła woda. Mieszko zbudził się i zauważył źródełko, którego wcześniej nie było. Napił się czystej wody i odzyskał siły, a tuż obok odnalazł piękne białe kły. W związku z tymi wydarzeniami postanowił założyć tutaj osadę, którą na pamiątkę znaleziska nazwano Kielce.

 

W samym centrum miasta znajduje się Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo mały kościół w stylu romańskim ufundował w 1171 roku biskup krakowski Gedeon. W 1514 roku została dobudowana murowana zakrystia przez biskupa krakowskiego Jana Konarskiego. Zakrystia służyła także jako kapitularz dla celów obrad kapituły kolegiackiej. Kościół podniesiono do rangi katedry w 1805 roku, tworząc jednocześnie diecezję kielecką. Godność bazyliki mniejszej została nadana kieleckiej katedrze w 1971 roku. Natomiast w 1997 roku rozpoczęły się prace renowacyjne obejmujące odnowienie zewnętrznej elewacji bryły świątyni. Konserwacja objęła również wewnętrzne elementy: wszystkie ołtarze, lożę biskupią, ambonę, stalle, zamontowane zostały witraże w oknach należących do naw bocznych.

 

W niewielkiej odległości od kieleckiej katedry mieści się wybudowany w stylu barokowym Pałac Biskupów Krakowskich. Budowę rozpoczął biskup krakowski Jan Zadzik w 1637 roku. Pałac został otoczony murem obronnym ze strzelnicami, a cztery wieżyczki pałacu zostały pokryte elementami blaszanymi. Pałac ten pełnił wiele funkcji w niezmierzonych czasach swojej historii. Na początku XX wieku mieścił się w nim sztab legionowy marszałka Józefa Piłsudskiego, a także biura werbunkowego oraz biura przepustek. Mieściła się w nim także poczta, drukarnia, a także redakcja lokalnej gazety. W dwudziestoleciu międzywojennym w pałacu swoją siedzibę miał kielecki urząd wojewódzki, natomiast po drugiej wojnie światowej mieściła się tu Wojewódzka Rada Narodowa. Obecnie właścicielem pałacu jest kieleckie Muzeum Narodowe.

 

Przy ulicy Jana Pawła II, stoi jeden z najcenniejszych zabytków Kielc – Dworek Laszczyków. To ostatni zachowany drewniany budynek w mieście, który istnieje już ponad 200 lat. Został wybudowany w 1788 roku przez Jakuba Jaworskiego. Zbudowany z modrzewia, na ceglanej podmurówce i jest pokryty dachem czterospadowym. Wewnątrz dworku są cztery pomieszczenia. Budynek był własnością prywatną do 1976 roku. Następnie mieścił się w nim zespół opieki zdrowotnej. Od 1988 roku nieruchomość należy do Muzeum Wsi Kieleckiej, które przeznaczyło ten obiekt na cele administracyjne oraz wystawiennicze.

 

1   2

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony




Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk