Kielce turystycznie

 



Kielce
turystycznie


Ludność: 199 tys. osób
Obszar: 109 km2
Wysokość: 260-408 m. npm.




 



Atrakcje i zabytki Kielc (2)

 

Najczęściej odwiedzanym miejscem w centrum Kielc jest ulica Henryka Sienkiewicza. Biegnie ona od dworca PKP w kierunku wschodnim. Jej prapoczątki sięgają końca XVII wieku. Wówczas piaszczysta i błotna, gdyż nie miała przyzwoitej nawierzchni. W 1823 roku otrzymała imię Konstantego Pawłowicza. Jako, że wiodła do najważniejszych miejskich urzędów została wówczas wybrukowana. W 1915 roku otrzymała nazwę Franciszka Józefa. - Ulica Henryka Sienkiewicza obecną nazwę posiada od 1919 roku – kontynuuje Piotr Malec. - Jest najbardziej reprezentatywną ulicą Kielc łączącą w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Obecnie jest zamknięta dla ruchu samochodowego i pełni funkcję deptaku. Od 2010 roku na szczycie ulicy znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa Gustawa Zemły – dodaje Piotr. Przy ulicy znajduje się kilka zabytkowych budynków, np. kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, wiekowy budynek poczty, teatr im. Stefana Żeromskiego. W latach 2001 – 2006 przeprowadzono kilkuetapową modernizację ulicy Sienkiewicza, finansowaną w dużym stopniu z funduszy europejskich.

 

W samym centrum Kielc mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy. Zostało ono utworzone w 1979 roku, w strukturze Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. Początkowo służyło jako zaplecze badawcze dla projektantów zabawek. W 1982 roku muzeum otrzymało własną siedzibę przy ulicy Zamkowej. Ale w 1985 roku muzeum to zostało zamknięte, gdyż budynek nie spełniał wymaganych norm. Po zamknięciu siedziby muzeum skupiło się na organizowaniu czasowych wystaw w innych muzeach na terenie Polski. W 1988 roku muzeum doczekało się skromnej siedziby przy ul. Kościuszki. Aktualną siedzibę (plac Wolności) muzeum otrzymało w 2006 roku. Obecnie muzeum posiada 12 wystaw tematycznych na powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych. Wśród kilku tysięcy eksponatów można zobaczyć zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejki elektryczne, a także lalki teatralne i żołnierzyki ołowiane oraz klocki polskie i zagraniczne. W muzeum tym dzieci mogą pobawić się w specjalnej salce przez cały rok, natomiast w okresie letnim do zabawy otwarty jest również dziedziniec muzeum. Wyjątkową atrakcją dla dzieci jest świętokrzyska Baba Jaga, która „wychodzi” z wieży zegarowej trzy razy dziennie: o godzinie 11, 12 i 13.

 

Charakterystycznym budynkiem na mapie Kielc jest dworzec autobusowy przy ulicy Czarnowskiej. Obiekt był wznoszony w latach 1975 – 1984. Budynek jest okrągły, przez niektórych nazywany muchomorem, ma trzy kondygnacje, w sumie mierzące 14 metrów. Zarówno regionalne jak i dalekobieżne autobusy jeżdżą dookoła budynku, tam jest również 15 stanowisk do odprawy pasażerskiej. Pieszych do budynku prowadzą przejścia podziemne. Kielecki dworzec autobusowy został wpisany na listę zabytków jako unikalny i nowatorski przykład architektury PRL. Kiedyś najpiękniej prezentował się w porze nocnej z uwagi na światło przenikające przez dach budynku. Obecnie budynek niszczeje, ponieważ aktualny właściciel nie planuje remontu tego obiektu.

 

1   2

 

Powrót do spisu treści

 



Polecane strony




Webmaster: Tomasz Moskwa
Kontakt: tomvis48@interia.pl
Strona główna: www.turystycznie.org




Warszawa Jędrzejów Stalowa Wola Abakan Tarnowskie Góry Katowice Rzeszów Częstochowa Przemyśl Jasło Sandomierz Hel Kielce Wrocław Kraków Baltimore Gdańsk